Масов безплатен очен скрининг в детските градини на Варна

09 Dec, 2014
На 17 ноември Лайънс клуб Варна стартира Масов безплатен очен скрининг в детските градини на община Варна.
Детските градини се посещават на място по график, изготвен от служители на Дирекция Образование младежки дейности и спорт, община Варна. В общината има 52 общински детски градини със средно по 300-350 деца. Прегледа се извършва по съвременен, безконтактен начин с апарат, неизискващ обратна връзка.
Апаратът извежда данни по шест показателя, които дават достатъчно информация на офталмолозите за наличието или отсъствието на очен здравен проблем.
Резултатите от проведения през месеците април и май на 2014 година масов очен скрининг в деските ясли
показват отклонение в очния здравен статус на повече от 30% от прегледаните деца. Това прави задачата ни още по отговорна и ни мотивира да направим скрининг и в детските градини и да дадем шанс на стотици деца да растат здрави.

Силвия ​Иванова-Балтаджиева

2013-2015, Л​айънс ​клуб Варна Президент​